Диференціація звуків С –Ш- З-Ж

Мета: Корекційна: удосконалювати вміння вимовляти звуки «ж», «ш», «с», «з» та розрізняти їх; розвивати фонематичний слух та сприймання; виділяти ці звуки у словах серед інших звуків; визначати слова та склади з цим звуком. Розвивальна: розвиток дрібної та загальної моторики, уваги, пам`яті, логічного мислення. Навчальна: розвивати зв`язне мовлення, збагачувати словниковий запас; розвивати критичне мислення, формувати позитивні емоції.
Виховна: виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: демонстраційний та мовленнєвий матеріал,2 таблиці,схеми, предметні картки, лялька, мікрофон, похвалушки.


Хід заняття

I. Орг.частина

Привітання. Розминка

II. Основна частина
I. Актуалізація опорних знань.

Артикуляція звуків(див.таблиці)

II. Визначити звук, який найчастіше повторюється.

Жив жук на жоржині,

Жук поскаржився дружині…

Шили миші мишенятам

Шапку, шубку, штаненята.

Зайчик зілля з`їв і Зіни,

Захотів заїсти сіном.

В ямі не спиться вусатому сому,

Сому вусатому сумно самому.

III. «Відремонтувати» слова:

Са-са-са – летить о..са

Ша-ша-ша – біжить ло..ша

За-за-за – пасеться ко..за.

Жа-жа-жа – побачили ву..жа.


IV. Зловить звук «с»:

Сани, солома, шапка, сапка, жабка, мишка, миска, маска, кізка, кіска, кішка.


V. Звуки переплутались:

Заба, їзак, миска, мурашка, зайчик, вуж, лишиця, шобака, змія, кіска.


VI. Виправ «Небувачки».

Жук стрибає, а жаба літає?

Повзуть по дорозі вужі чи ножі?

Зозуля закрила гніздо на замок.

Бабуся кусається, а оса посміхається.

Собаки на сосні смоктали соски й шишки.

Фізхвилинка

Читання з передбаченням.

Соромно перед соловейком.

Зоя й Женя надумали сходити до лісу. Йшли та й ішли, в дорозі стомились та й сіли в траві перепочити.

Витягли із сумки хліб,масло, яєчка та й обідають. Коли це на дереві сів соловейко. Зачаровані його красивим співом, Зоя й Женя сиділи й боялися поворухнутися.

Аж тут він замовк. Зоя зібрала недоїдки і шматки газети, кинула під кущ.

Женя зібрала недоїдки, загорнула у газету й поклала в сумку.

-Навіщо ти зібрала сміття?-запитала Зоя.

Це ж у лісі…ніхто не бачить…

-Соромно перед соловейком…-тихо відповіла Женя.

(В.Сухомлинський)

Інтелектуальна розминка («Мікрофон»)

Завдання: визначити,в назвах яких тварин живуть звуки «с» і «ш», підібрати слова ознаки. Назвать останній звук.

ІІІ. Підсумки.